Látnivalók Veszprémben

Veszprémi Vár

Veszprémre úgy is hivatkoznak, mint a hét dombra épült város. Ebből az egyiken, a Vár-dombon található a Veszprémi Vár. Hangulatos utcácskái valamint építészeti és kulturális értékei miatt sokan látogatják. A Veszprémi vár a település egyik magaslatán, a Várhegyen épült a X-XI. században. Eredetileg két részből, külső és belső várból állt. A belső várba vezető felvonóhíddal ellátott kapu helyére épült a jelenlegi Várkapu, mely az I. világháború magyar áldozatainak állít emléket. A veszprémi várhegy a Bakony déli lejtőjén, a Balaton északi partjától 12 km-re egy hosszan elnyúló 40 méter magas, 400 méter hosszú és 90 méter széles sziklapárkányon található. A várhegy alatt folyik a Séd, amely megkerüli a meredek sziklafalakat. Délkelet felől a kissé alacsonyabb Piacdombhoz csatlakozik. Északi-északnyugati folytatása a nagyon meredek oldalú és még keskenyebb, viszont alacsonyabb Benedek-hegy.

Tűztorony

Veszprém központi terén az Óváros téren található a Tűztorony, melynek negyvennyolc méteres magassága magával ragadó már alulról nézve is. A Toronyból csodálatos kilátás nyílik a várnegyedre és a belvárosra. Eredetileg a várkaput védő toronynak épült, mára Veszprém egyik jelképévé vált. A torony túlélte a török háborúkat, Heister osztrák generális 1704-es veszprémi dúlását, és elkerülte Lipót császár várlerombolási rendelete is.

Érseki palota

Az épület helyén egykor egy gótikus palota állt. A mostani épület a Veszprémi vár egyik legjelentősebb épülete, 1765–1776 között épült Fellner Jakab tervei szerint. A 19. század végén az épületet felújították, a freskókat restaurálták. Az érseki palota levéltárában körülbelül másfél ezer Mohács előtti oklevelet őriznek, de jelentős a könyvtár középkori és kora újkori gyűjteménye is. A Palota látványossága az Erzsébet királyné fogadására Párizsban készült gyöngyház intarziás ülőgarnitúra és a Ferenc József fogadására szintén Párizsban készíttetett empire stílusú ülőgarnitúra. Az érseki palotát a kétezres évek elején Márfi Gyula nyitotta meg a látogatók előtt. 2007 augusztusában kezdődött meg az épület teljes körű felújítása, mely 2018 októberééig tartott. Napjainkban a mindenkori veszprémi érsek lakóhelye.

Dubniczay Palota

A palotát Dubniczay István kanonok építtette még 1751-ben. Az épület Veszprém városának egyik legszebb barokk emléke és a Szentháromság téren található. A palotát története során többször is átépítették. A palotában jelenleg 4 kiállítóhely várja a látogatókat: a palota, a Várgaléria és a Magtár időszaki kiállításai, a déli oldalon pedig a Tegulárium.

Gizella kápolna és Gizella kút

A Gizella-kápolna Veszprém legrégibb épülete. A valaha kétszintes kápolna a várnegyedben, az érseki és a nagypréposti palota között helyezkedik el. 13. századi freskói Magyarországon a legrégebbiek közé tartoznak; boltozati zárókövei és sárkányfigurákkal díszített fejezetei is egyedülállóak. Bár eredeti védőszentje nem ismert, kapuja fölött 1938-ban elhelyezett felirat hirdeti: Memoriae Beatae Giselae Sacrum, vagyis Boldog Gizella emlékének szenteltetett.

Szent Mihály Bazilika

A veszprémi Szent Mihály-főszékesegyház a veszprémi érsekség főtemploma. A Szentháromság tér északi oldalán elhelyezkedő, neoromán stílusú épület két tornya a város több pontjáról is látható, Veszprém legmeghatározóbb épülete. Régészeti leletek arra utalnak, hogy már a 10. században is templom állt a helyén. A 18. század elején a templom barokk külsőt kapott. Egy 1906-os földrengés miatt utoljára neoromán stílusban építették újjá a templomot. Végül 1907 és 1910 között Aigner Sándor tervei szerint neoromán stílusban épült újjá, a gótikus szentélyt és altemplomot ugyanakkor megőrizték. A templom 1981 óta bazilika. Ekkor kapott basilica minor (jelentése: kisebb bazilika) rangot II. János Pál pápától. Ennek megfelelően rendszeres igehirdetésnek és gyóntatásnak kell folynia, énekkarnak kell működnie, bizonyos napokon latin nyelvű nagymisét kell mondani.

Hősök kapuja

A Veszprémi Hősök Kapuja az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, az I. és a II. világháború, valamint az 1956-os forradalom és szabadságharc veszprémi eseményeinek és hőseinek történetét mutatja be. A Veszprémi Vár eredetileg két részből, külső és belső várból állt. Az belső várba vezető felvonóhíddal ellátott kapu helyére épült a mai Várkapu. A kapu 1939-ben készült el, tervezője Pázmándy István volt. A kapu boltíve felett középen három beugró fülkét alakítottak ki, a két szélsőből teljes alakos kerubok néznek alá, míg a középső fülkében leveles ágakkal átfont kard emlékeztet az elesettekre. Itt olvasható az első nagy háború kezdetének és befejeződésének éve.

Eötvös Károly Megyei könyvtár

A könyvtárat 1902-ben alapították a Vármegyei Múzeummal együtt, 1952-óta önálló intézmény. Az Eötvös Károly Megyei könyvtár nevet 1968 óta viseli. Az intézmény közel ötezer négyzetméteren számtalan információs szolgáltatással várja a betérő könyvtár látogatókat. A könyvtárban közel 370 ezres dokumentumállomány és adatbázisok állnak az olvasók rendelkezésére: 250 ezer kötet könyv, 400 féle kurrens napi- és hetilap, folyóirat, több ezer hanglemez, kazetta, dia, cd-lemez, video, dvd, számítógépes adatbázisok. A könyvtár kulturális rendezvényeket is szervez különböző korosztályok részére egész évben, így a gyerekek és felnőttek egyaránt válogathatnak a programok közül.

Petőfi Színház

A Petőfi színház 1908. szeptember 17-én nyílt meg. A színház főépülete Medgyaszay István építész tervei alapján épült Veszprém belvárosában. Az épület a már meglévő Korona Szálló, és Kaszinó épületéhez kapcsolódott. Az intézmény ekkor még félig művelődési házként funkcionált, illetve magyar és külföldi, vegyes színvonalú vendégelőadások befogadására korlátozódott. A Petőfi színház Európa első vasbeton színháza, Veszprém legjelentősebb szecessziós stílusú épülete, mely korának szakmai élvonalába került. Az intézmény 1920 óta viseli Petőfi Sándor nevét. Állandó színtársulata 1961. október 13-án tartotta első előadását, amikor Jókai Mór és Földes Mihály A kőszívű ember fiai című drámáját vitték színpadra.

Laczkó Dezső Múzeum

A korábbi nevén Bakonyi Múzeum egész évben állandó és időszaki kiállításokkal várja látogatóit. Az állandó tárlat Veszprém és tágabb környezete múltjával ismerteti meg az érdeklődőt. A kiállítások több mint százéves gyűjtőmunka eredményét szemléltetik.

Állatkert

Veszprém egyik legkedveltebb látnivalója a Viadukt alatti völgyben található Veszprémi állatkert. A Balatontól mindössze 15 kilométerre lévő állatkert az év minden napján várja látogatóit. Hivatalos nevén a Kittenberger Kálmán Növény- és Vadaspark Magyarország harmadikként alapított állatkertje. A hatalmas társadalmi összefogással épült állatkert 1958. augusztus elsején nyitotta meg kapuit. A két részből álló Állatkert a Fejes-völgyben, illetve az azzal szomszédos Gulya-dombon terül el. A Fejes-völgyi területen a hagyományos állatkerti állatok láthatók, míg a Gulya-dombi részen találhatók a legújabb fejlesztések, mint például Magyarország egyik legszebb és legnagyobb Afrika-szavanna kifutója. Kittenberger Kálmán, hazánk egyik legismertebb magyar Afrika kutatója, zoológusa és vadászírója. A Veszprémi állatkert az állatok megtekintése mellett állatbemutatókkal, pónilovaglással, állatsimogatóval és rendezvényekkel színesíti a kínálatot.

Veszprémvölgy, Séd- patak völgye

Veszprém nyugati széle a Veszprémvölgy és a Fejes-völgy. A kettő közé van V alakban beékelődve a Benedek-hegy. A Veszprémvölgybe nyugatról folyik be a Séd patak, itt a völgy kinyílik. A Veszprémvölgy Veszprém egyik legrégebben lakott városrésze volt, már 1000 környékétől lakták. A völgyön egy kövezett bicikliút és egy gyalogút vezet át. A völgyön végigmenő sétaút a veszprémi várat köti össze az állatkerttel. Aki egy kis kirándulásra vágyik Veszprémben az mindenképp látogasson el ide, egy sétához, egy kis biciklizéshez vagy akár sziklamászáshoz is találhatunk megfelelő helyszíneket. A város legjobb vendéglátóhelyei is itt találhatók (Fricska Bisztró, História Malomkert, Gizella étterem, Betekints étterem). Veszprémvölgy látnivalói: Szerelemsziget, Buhim-völgy, Margit romok, Vízi labirintus kertek, Betekints-völgy, Jezsuita templom, Dísztó. A völgy gyakran változatos rendezvények, koncertek, néptánc műsorok, kiállítások helyszíne.

Viadukt

A Szent István-völgyhíd 1937 óta íveli át a 200 méter széles völgyet. Magyarország első és egyik legnagyobb és legszebb ívszerkezetű völgyhídja, Veszprém jelképe. Tervezője Folly Róbert volt, korának elismert szerkezettervező mérnöke. A kétsávos vasbeton hidat 1937-ben adták át, Szent István nevét 1938 óta viseli

Hangvilla

A hangvilla egy multifunkcionális közösségi tér, ahol ifjúsági szórakozóhely, kávézó, étterem és közösségi élettér is működik. Rengeteg izgalmas program színhelye a modern épületegyüttes!

Fesztiválok Veszprémben

Veszprém városa fesztiválokban is bővelkedik, ráadásul rendkívül széles a paletta, amin ezek az események mozognak! A 2019-es évben volt tavaszi fesztivál, táncfesztivál, kortárs összművészeti fesztivál, sörfesztivál, Veszprémfest, Rose, rizling és jazz napok, utcazene fesztivál és még sorolhatnánk.

Veszprémfest

A fesztivál egy fényeffektekkel tarkított, műfajilag nem elkötelezett esemény, amire nagyon megéri ellátogatni! A koncepció, hogy a legmagasabb nemzetközi színvonalat és minőséget hozva az opera, a jazz, a klasszikus zene, a világzene és a popzene területéről szerveznek fellépőket, akik egy rendkívül látványos, izgalmas és kulturált fesztivál keretein belül szórakoztatják a közönséget. Aki egy kis kirándulásra vágyik Veszprémben az mindenképp látogasson el ide, egy sétához, egy kis biciklizéshez vagy akár sziklamászáshoz is találhatunk megfelelő helyszíneket. A város legjobb vendéglátóhelyei is itt találhatók (Fricska Bisztró, História Malomkert, Gizella étterem, Betekints étterem). Veszprémvölgy látnivalói: Szerelemsziget, Buhim-völgy, Margit romok, Vízi labirintus kertek, Betekints-völgy, Jezsuita templom, Dísztó. A völgy gyakran változatos rendezvények, koncertek, néptánc műsorok, kiállítások helyszíne.

Veszprémi Utcazene Fesztivál

A koncepció, hogy utcazenészek és sztárfellépők lepik el Veszprém belvárosát és zenélnek a három nagy és négy kisebb színpadon, amit erre az időre felállítanak. Emellett a fesztivál idejére Budapest legjobb street foodjai is leköltöznek Veszprémbe. És igen a fesztivál teljesen ingyenes!

Rose, rizling és jazz napok

A Rozé, Rizling és Jazz Napok egy 10 napos, igazi gasztro-kulturális minifesztivál Veszprém barokk és szecessziós épületekkel övezett főterén. A VeszprémFest kísérőrendezvénye a “10 nap, 30 borász, 30 koncert” szlogen jegyében a Balatoni borrégió pincészeteinek kínálatával, a hazai jazzélet fiatal képviselőivel, valamint kézműves ínyencségekkel várja a kikapcsolódni vágyókat minden év nyarán.

Veszprém környéki látnivalók

Baláca: Villa Romana

Az első falmaradványokat és falfestménytöredékeket 1904-ben találták meg szántást végző cselédek a veszprémi káptalan Vámos község határában levő balácapusztai földjén. Hamarosan világossá vált, hogy egy római kori villagazdaság nyomaira bukkantak. A balácai a legnagyobb ismert pannoniai villagazdaság. Központi épületének híres, 62 m2 alapterületű mozaikpadlóját 1925-ben a Nemzeti Múzeum segítségével tárták fel, mely ma is a múzeum római kori Lapidáriumának központi műtárgya. A másik három mozaikpadló 1984-ben, a romkert ünnepélyes megnyitásának évében került vissza eredeti helyére.

Zirci apátság, arborétum

A zirci ciszterci apátsági templom a Bakony vidékének legimpozánsabb barokk temploma. A kívül-belül gyönyörűen felújított, aranyban úszó templom a magyarországi ciszterci rend központja. A mellette lévő kolostor épületében pedig hazánk egyik legszebb műemlékkönyvtárát látogathatjuk meg. Hazánk legmagasabb fekvésű fás gyűjteménye. A ciszterci apátság műemléki környezetében angolkert stílusban létesült park hazánk legmagasabb fekvésű fás gyűjteménye, - 400 méter tengerszint feletti magasságban. Minden évszakban pompás látványt, kellemes felüdülést nyújt. Tavasszal a halastó partján telepített dísznövények, évelőágyások üde látványa, nyáron a zöld ezernyi árnyalata, a hársfák zsongító illata, a Cuha-patak csobogása, ősszel a melegbarna-sárga színpompa, télen az ágakat belepő hótakaró, zúzmara varázsolja mintegy mesevilágba a látogatót.

Herendi porcelángyár

A Herend felé utazónak már messziről feltűnik az az impozáns épületegyüttes, amely 1999 óta a Porcelanium Látogatóközpontnak ad otthont. A Herendi Porcelánmanufaktúra küldetése itt is tetten érhető: a minőségi porcelán előállításán túl ideális körülményeket teremteni arra, hogy ezt a különös szakmát és technológiát népszerűsítse, és az iparművészeti hagyományokat továbbadja.

Várpalota Thury-vár

A Várpalota központjában álló, nemrégiben szépen felújított 600 éves, szabályos négyszög alakú, belsőtornyos Thury-vár változatos kiállításokkal várja az idelátogató turistákat. A négy saroktornyos, impozáns méretű vár egyik legépebben megmaradt magyarországi várunk Várpalota jelképe.

Sobri Jóska kalandpark

Kislőd határában található a híres bakonyi betyárról elnevezett Sobri Jóska Bakonyi Kalandpark, ami feledhetetlen élményeket kínál minden látogató számára. Mindenki saját kedvének megfelelően válogatnak az itt található játékok közül, és nem csak a gyerekek részére, de a felnőttek részére is kialakításra kerültek olyan élményelemek, amiket ők is önfeledten kipróbálhatnak.

Balatonfüred

Csodálatos, érdemes megnézni. Lóczy barlang, Tagore sétány.

TihanY

Szintén csodaszép, Barlanglakások, Apátság.

Foglalja le időben az Önnek kedvező időpontokat: